Orjinal Ekipman

Ailemizin bir parçası olmasını kutluyoruz

ORİJİNAL EKİPMAN -TERCİH EDİLEN SEÇENEK ELİNİZİN ALTINDA

Büyük olasılıkla, içinde Continental parçaları olan bir araç kullanıyorsunuz.  Avrupa'daki otomobil üreticileri ürünlerimize çok güvendiği için 800'den fazla modelde her üç yeni otomobilden birinde Continental lastiklerini kullanıyorlar. Bu, bizi otomobil üreticilerinin tercih ettiği bir seçenek haline getirerek tüm rakiplerimizin ötesine taşıyor. İster küçük aracınızı aileye tipi bir van araçla değiştirin, ister nihayet hayalinizdeki aracı alın, markası ne olursa olsun, üreticiler biliyor ki: Continental lastikleri güvenilir güvenlik demek.

Bu noktaya ulaşmak kolay olmadı. Konsept çalışmasından başlayarak lastiklerimizden birinin uluslararası bir üreticinin yeni bir aracına takılması ortalama dört yıl sürüyor. Bu sürede, otomobil modeli ve piyasaya sürüldüğü pazar için en uygun lastiği geliştiriyoruz ve yaklaşık 100 farklı kurum içi teste tabi tutuyoruz. Otomobil satın alacak kişiler, mümkün olduğunca uzun süre kullanacakları ve yeni araçlarının keyfini çıkarabilecekleri en kaliteli ve hepsinden önemlisi, en güvenli lastikleri istiyor.

OE LASTİKLERI GELİŞTİRME HAKKINDA ULRICH MERTIN’E ÜÇ SORU

Modern bir araca baktığınızda, lastikler dahil mükemmel entegre bir konsept görürsünüz. Doğru lastikler, aracın kayıtlı performansının aynı şekilde yola aktarılmasını garanti eder. Otomobil üreticilerinden OE tedarikçisi onayı almak, bir ürünün olağanüstü kalitede olduğunu gösterir. Bununla birlikte, yeni araç modellerine gittikçe artan talep ve önüne geçilmez teknolojik gelişmeler göz önüne alındığında mühendisler, daha büyük sorunlarla karşılaşıyor, bu sorunlar ülkeler ve üreticiler arasında değişiklik göstererek durumu iyice zorlaştırabiliyor. Continental Lastikleri EMEA Bölgesi Binek, Hafif Kamyon ve Kamyon Lastikleri Kilit Müşteri Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Ulrich Mertin, OE lastikleri geliştirmenin önemini ve zorluklarını açıklıyor.

OE lastikleri geliştirmek son derece zorlu bir iş. Üreticiler, genellikle araç geliştirme sürecinin hangi aşamasında Continental ile temasa geçiyor?

Şöyle ifade edeyim: Bir talep geldiğinde, yeni araç modeline en uygun lastiği geliştirmek için genellikle üç-dört yıl süremiz olur. Ama şu anda, örneğin iki yıl içinde tamamlanması gereken proje taleplerimiz var. Geç teslim tarihleri, ihtiyaçları yeterli ölçüde karşılamamızı sağlar. En iyi durumda ise, elbette yeni araç geliştirme sürecinin konsept aşamasında yer alırız. Standart olmamakla birlikte, bu durum söz konusu olabiliyor.

Bir otomobil üreticisinin lastik üreticisinden beklediği temel performans özellikleri nelerdir?

Bu, bir ülkeden diğerine, hatta bir otomobil üreticisinden diğerine değişiyor. Genel olarak, temel gereklilikler öncelikle güvenlik, yuvarlanma direncinin, kabin içi gürültü seviyelerinin ve dış gürültünün azaltılması ile ilgili oluyor. Bunların hiçbirinde güvenlikten ödün verilmemeli. Ayrıca gereksinimler, özellikle yeni teknolojilerle birlikte zaman içinde değişiyor.  Örneğin 1980'li yıllarda, yuvarlanma direnci ve yakıt tüketimi nispeten daha az önemliydi, ancak bu, elektrikli mobilitenin artması (ve talepler) ile birlikte kökten değişti. Sonuçta görevimiz, sınırları her yöne doğru zorlamak.

Yeni geliştirilen bir OE lastiğinin otomobil üreticilerinin yüksek beklentilerini karşılamasını nasıl sağlıyorsunuz?

Geliştirme sürecinin sonunda, önce laboratuvarlarda ve sonra pistte sayısız test yapıyoruz. Özellikle OE lastikleri kapsamlı testlere tabi tutulur. İster gürültü oluşumu, ister yavaşlama veya yuvarlanma direnci olsun, amacımız performans hedeflerimizi aşmak. Laboratuvar koşullarındaki testlerin ardından, test pistlerimizde gerçek koşullar altında test sürüşleri yapılır. Her ekibin test sürücüleri bu görevleri yerine getirerek yeni geliştirilen bir lastiğin yolda işe yarayıp yaramadığını değerlendirir.


CONTINENTAL OE LASTİKLERİ İLE DÜNYANIN EN BÜYÜK TOPLULUĞUNA KATILIN

Yeni bir araç mı alıyorsunuz? Orijinal Ekipman lastikleri, aracın istenen konfor ve performansa ulaşmasında önemli rol oynar ve sürücünün araçla ilgili genel memnuniyetini büyük ölçüde etkiler. En önemlisi, aileniz ve sizin için güvenli bir yolculuğu garanti eder.

Desktop Image