Kamyon Lastik Etiketi

Kamyon Lastik Etiketi

eu-tire-label-image

Lastik Etiketi sürekli ürün iyileştirmelerini teşvik eder

Continental, Lastik Etiketinin devreye girmesini memnuniyetle karşılıyor. Lastik Etiketi, filo operatörleri ve lastik perakendecilerine üç önemli lastik performansına ilişkin objektif, güvenilir ve karşılaştırmalı bilgi sağlar. 

Buradan Lastik Etiketi Göstericiye tıklayarak en favori lastiğinize veya diğer Continental Kamyon Lastiklerine ilişkin Lastik Etiketi değerlerine ulaşabilirsiniz.

EU Tire Label Truck

Lastik Etiketi – Size ne anlatır?

Avrupa Parlamentosu, Avrupa genelinde lastiklerde standart etiket bulundurmasıyla ilgili bir mevzuat hazırladı.  1 Kasım 2012 tarihinden bu yana lastik etiketleri, 1 Temmuz 2012 tarihinden sonra üretilen tüm lastikler için zorunlu olmuştur. Amaç, yol taşımacılığının çevre ve ekonomik verimliliğini artırırken 2020 yılına kadar toplam yakıt tüketimini %20 oranında azaltmaktır.

Bu üç husus - verimlilik, emniyet ve çevre - etikette şu kategorilerde gösterilir: yakıt verimliliği, ıslak yol tutuşu ve dış yuvarlanma gürültüsü. Prensip olarak çamaşır makinelerinin, buz dolaplarının ve diğer elektrikli aletlerin üzerindeki enerji verimliliği etiketine benzer. 

Tüketiciler bu şekilde lastikleri nesnel olarak kıyaslayarak, diğer kriterlerle birlikte bu bilginin ışığında satın alma kararını verir.  Üç etiket değerine ek olarak emniyet ve verimliliğe ilişkin başka kriterler de vardır.  Örneğin, kilometre performansı, kuru yüzeylerde fren performansı, sürüş dengesi ve sırt kaplanabilirliği gibi.

Wet Grip

Etiket nasıl okunmalı?

Islak yol tutuşu / fren performansı

A’dan (kısa) G’ye* (uzun) yağışlı hava koşullarında fren mesafesi. 

Islak yol tutuşu, bir lastiğin en önemli emniyet özelliklerinden biridir. İyi değerlere sahip bir lastik ıslak yolda kısa fren mesafesine ulaşır. Bir sınıf yukarıya atlamak, 80km/s hız ile tam fren yapıldığında fren mesafesinin 5 ila 10 metre kısalması anlamına gelir.  Acil durumlarda her bir metrenin önemi büyüktür ve kazanın önlenmesinde önemli rol oynar.

Eu Label Fuel Efficiency

Yakıt verimliliği / yuvarlanma direnci

A’dan (düşük) G’ye* (yüksek) yakıt tüketimi.

Yuvarlanma direnci kamyonların yakıt tüketimini ciddi oranda etkileyerek ekonomik ve ekolojik açıdan önemli bir rol oynar.  Bu, düşük yakıt tüketiminin karbon ayak izi üzerindeki olumlu etkisinden kaynaklanır. 

İki sınıf arasında (B ve C gibi) 3.5 l/100 km’ye kadar tasarruf mümkündür.

EU Label Noise

Dış yuvarlanma gürültüsü / gürültü emisyonu

Ses düzeyi 1’den (sessiz) 3’e (yüksek sesli) ses dalgaları.

Kamyon lastiklerinin yuvarlanma gürültüsü trafik gürültüsüyle birleşerek çevre gürültüsüne sebep olur.  Desibel olarak ölçülen ses değerinin yanı sıra etikette gürültü düzeyi bir ila üç ses dalgası sınıfı ile gösterilir.  Üç ses dalgası, lastiğin 2016 yılından itibaren yürürlükte olacak limitleri aştığını gösterir.  İki ses dalgasına sahip lastikler ileride getirilecek bu limitin altında kalır; tek ses dalgasına sahip olanlar bunun 3dB altındadır. Ses düzeyinde 10 dB’lik bir değişim hacmin yarıya düşmesi ya da iki katına çıkmasına eşdeğerdir.

* G kullanılmaz